Doussie

Doussie

WYSTĘPOWANIE

Afryka zachodnia i centralna

OPIS DREWNA

barwa miodowo-brązowa do różowej, drewno o bogatym rysunku, duża stabilność wymiarowa, bardzo duża twardość, biel wyraźnie oddzielony, jasno żółty, szerokość 2 do 5 cm, twardziel koloru rudawo – brazowego, włókna proste, czasem lekko splecione, tekstura średnio widoczna, drewno o pięknej kolorystyce wyglądające szczególnie ładnie przy wykończeniu lakierem chemicznym.

OBRÓBKA

Piłowanie wymaga dużych sił, efekt stępienia mały do średniego, podczas suszenia pojawia się ryzyko niewielkich odkształceń, zaleca się suszyć powoli, możliwe trudności ze względu na nieregularne włókna, zalecane specjalne narzędzia, sklejanie dobre, zbijanie dobre, wymaga nawiercania. Obróbka powierzchniowa dobra, jednak przy wysokiej zawartości żywicy możliwe tworzenie się plam, raczej nie lakierować a woskować, kiedy jednak jest konieczne lakierowanie to drewno musi mieć nie więcej niż 12% wilgotności.

ZASTOSOWANIE

Drewno na fornir, okleinę, sklejkę, deski, parkiet, na meble, krzesła, do zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej, na schody, ramy, na pudełka na cygara, drewno dla szkutnictwa, do toczenia i rzeźbienia, budowa statków. Ma bardzo wysoką naturalną odporność. 

deska podłogowa

mozaika przemysłowa