Dąb
WYSTĘPOWANIE
Dąb występuje w Europie, Azji Mniejszej, Skandynawii (z wyjątkiem północnej części) , Finlandii, Hiszpani i Francji. W Polsce największe skupiska dębów występują w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej, dolinie Odry, na NIzinie Śląskiej oraz w okolicach Krotoszyna w Wielkopolsce.
OPIS DREWNA
Barwa drewna dębowego jest w odcieniu beżowym, przeważnie drewno słoiste prążkowane, o wyraźnym rysunku, połyskliwe i dekoracyjne.
OBRÓBKA
Mechaniczna dobra, łatwość łuszczenia na fornir, dobre do cięcia, strugania, frezowania, wiercenia, toczenia, dobre do przybijania gwoździami i nawiercania otworów. Obróbka mechaniczna ogólnie dobra, choć zależna od szerokości przyrostów rocznych. Drewno podatne do obróbki płaskiego i obwodowego skrawania. Cienkie elementy drewna przed łączeniem na gwoździe i śruby należy wstępnie nawiercać. Suszenie jest przeciętnie dobre. Wykazuje skłonność do pękania i paczenia, dlatego suszenie zaleca się przeprowadzać powoli, przed osuszaniem wymagane sezonowanie na powietrzu, dobra stabilność. Sklejanie dobre, przy klejach alkalicznych mogą występować plamy.
Obróbka powierzchniowa dobra, możliwość bejcowania i lakierowania, zalecane jest przed lakierowaniem zabezpieczenie drewna środkiem światłochronnym. Przy lakierowaniu zaleca się stosowanie wypełniaczy porów.
ZASTOSOWANIE
Drewno dębu stosunkowo ciężkie i twarde znajduje powszechne zastosowanie w stolarce wewnętrznej budowlanej, meblarstwie. Ze względu na swoją odporność na ścieranie doskonale nadaje się do wyrobu klepki i desek podłogowych, na fornir, sklejkę, na meble, do zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej, w budownictwie wodnym, na płyty wiórowe i pilśniowe, progi, beczki, listwy, ramy, drzwi, bramy, okna, schody, meble ogrodowe, do toczenia i rzeźbienia, elementy kształtowania krajobrazu, drewno konstrukcyjne średnich wymagań w konstrukcjach naziemnych, podziemnych, budownictwie wodnym, do budowy statków, maszyn i pojazdów; drewno specjalne na podkłady i beczki; dobre do toczenia i snycerki, do produkcji płyt pilśniowych i wiórowych, do produkcji mebli rustykalnych, paneli, listew.
Kora jest cennym surowcem garbarskim. Wyroby z dębiny z biegiem czasu ciemnieją w naturalny sposób od wody, a ze względu na zawartość garbników reagują łatwo ze środkami chemicznymi zwłaszcza farbami (sole, kwasy, zasady). Jest to drewno doskonałe na stolarkę wewnętrzną, lecz bardzo ryzykowne do stosowania zewnętrznego zwłaszcza okien i drzwi.
deska podłogowa
parkiet
mozaika przemysłowa