Jawor
WYSTĘPOWANIE
południowa i środkowa Europa, góry Kaukazu, Azja Mniejsza
OPIS DREWNA
drewno niemal białe do żółtawobiałego, żółknące pod wpływem światła i powietrza, o atłasowym połysku, biel i twardziel - trudne do odróżnienia. Starsze i grubsze pnie mogą wykazywać brunatną twardziel lub ciemnobrunatne pręgowanie, co uważane jest za wadę drewna. Naczynia w drewnie widoczne gołym okiem. U tego gatunku w naczyniach nie występują wcistki. Przyrosty roczne zaznaczone poprzez ciemniejszą strefę drewna późnego. Drewno ma strukturę homogeniczną i krótkowłóknistą, rysunek bardzo drobny i równomierny. Drewno o jednolitej budowie, z jedwabistym połyskiem, słoje cienkie, słabo widoczne, o tej samej barwie co reszta drewna, jednorodne, gładkie.
OBRÓBKA
Obróbka mechaniczna dobra, drewno podatne na obróbkę metodą skrawania płaskiego i obwodowego; połączenia na gwoździe i śruby - dobre. Suszenie dobre choć niekiedy stwarza trudności. Obróbka powierzchni dobra, drewno poddaje się bejcowaniu, lakierowaniu oraz barwieniu.
Należy unikać procesu parowania drewna, gdyż istnieje niebezpieczeństwo powstania plam. Drewno dobrze się poddaje bieleniu (rozjaśnieniu).
ZASTOSOWANIE
W przemyśle sklejkowym na okleiny płasko skrawane, zewnętrzne i wewnętrzne; na meble, okładziny, parkiet, na instrumenty muzyczne (drewno rezonansowe), części fortepianów; na wałki maglarskie w przemyśle tekstylnym; jako drewno modelarskie, w odlewniach metali; na wałki drukarskie do produkcji tapet, na wzorniki grafiki użytkowej, do wyrobu narzędzi i sprzętów rolniczych, w gospodarstwie domowym na drobny sprzęt jak łyżki czy mątewki, krajalnice, stolnice, kloce do mięsa, na zabawki, na elementy form giętarskich i artykuły sportowe, na laski i rękojeści, do wyrobu sprzętu pomiarowego, na intarsje, do snycerki i toczenia.
deska podłogowa
parkiet