Sosna

Sosna

WYSTĘPOWANIE

Europa

OPIS DREWNA

Barwa drewna: biel - żółtawo-biały lub czerwonawo-biały, szerokości 5-10 cm; twardziel - czerwonawo-żółta ciemniejąca do czerwonobrązowej. Rysunek dekoracyjny, zapach w stanie świeżym żywiczny, aromatyczny, przyrosty roczne wyraźne, przejście między drewnem wczesnym i późnym wyraźne, niekiedy łagodniej zaznaczone, smakiem nie wyróżnia się, struktura zwykle prosto-włóknista, na niektórych siedliskach kręto-włóknista.

OBRÓBKA

Obróbka mechaniczna drewno można dobrze przepiłowywać, przycinać, wygładzać, nawiercać, frezować, szlifować. Suszenie dobre, przy wilgotności drewna wyższej niż 25% i temperaturze 230°C istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia sinizny. Suszenie przebiega szybko i dobrze, przy czym z lekką skłonnością do pękania i paczenia. Sklejanie dobre. Obróbka powierzchni dobra, jednak przy dużym udziale żywic utrudnione bejcowanie i lakierowanie.

ZASTOSOWANIE

Drewno sosny jest odpowiednie na okleiny zewnętrzne skrawane i łuszczone, na sklejkę, na cele konstrukcyjne, budowlane wewnętrzne i zewnętrzne, stolarkę okienną i drzwiową, podłogi, podkłady kolejowe, maszty, stemple kopalniane. Może być także zastosowane w stolarce artystycznej, meblarstwie, przemyśle płyt wiórowych i pilśniowych, na wełnę drzewną, skrzynki, pojemniki, węgiel drzewny. Dzięki pozyskiwaniu z żywych drzew żywic produkuje się terpentynę, olej terpentynowy, kalafonię. Z igieł sosnowych wyrabia się olejek sosnowy (Oleum pini silvestris).

Kontakt

Amar Parkiety
ul. Krynoliny 20
03-699 Warszawa
tel/fax: 22 743-16-10
kom: 516 039-871
kom: 516 039-870
e-mail : sklep@amarparkiety.pl

godziny otwarcia:
pon-pt: 9:00 - 17:00